Сите категории

Контактирајте се.

Вести

Дома >  Вести

Витамин ц бенефиции секој ден

Време : 2024-03-02

Витаминот Ц е клучна хранлива состојка и антиоксиданс кој помага во производството на соединенија кои поддржуваат различни функции на телото. Значи, можете ли да имате корист од земање на обичен витамин Ц додаток? Дали навистина ти го "зголемува" имунолошкиот систем?   Читај повеќе за тоа што се случува кога земаш витамин Ц секој ден.


Што е витамин Ц?

Витаминот Ц, или L-аскорбинската киселина, е водорастворлив витамин природно присутен во храната. Иако повеќето цицачи можат да го направат витаминот Ц во нивните тела без проблем, луѓето мора да го добијат преку исхраната преку храна или додатоци, за тие 19 години или повеќе е 90 милиграми за мажи и 75 мг за женките.

Витаминот Ц е неопходен за формирање на колаген, кој помага во мешањето на раните. Дополнително, витаминот Ц ја промовира апсорпцијата на железото - особено не-хеме, вид на железо што се наоѓа во растенијата. Имуно-подржувачки витамин месечината како антиоксидант и регенерира други антиоксиданти во телото. Помага во правењето на L-карнитин и поддржува енергетски и протеински метаболизам. Делови од телото со највисоки нивоа на витамин Ц ги вклучуваат очите, хипофијата, надбубрежните жлезди и мозокот. Витаминот Ц ги штити невроните (мозочните клетки) од оксидативен стрес и може да биде од помош за менталното здравје.


Извори на храна

Некои извори на витамин Ц се:

Цитрусни овошја како лимони, лимети, грејпфрут

Тропски овошја како ананас, лушпи, гуава, папаја

Киви

Јагоди

Домати

Зелка.

Ѕвончиња.

Компири


Често поставувани прашања


Дали е безбедно да се зема витамин Ц додатоци секој ден?

Витаминот Ц може да биде безбеден за секојдневно земање; Сепак, корисно е да знаете дека можете да ги задоволите секојдневните потреби со јадење на храна богата со витамин Ц. На пример, половина чаша киви нуди 134 mg витамин Ц, кој обезбедува 148% до 178% од препорачаните дневни потреби. Пред да ги земете сите нови додатоци, најдобра практика е да разговарате со вашиот медицински провајдер и да останете под горната граница за витамин Ц.

Која е најдобрата форма на витамин Ц за земање?

Ништо не го победува добивањето на витамин Ц од целата храна, која е крајна форма. Многу намирници се појавуваат со витамин Ц, како цитрусни овошја, кршливи зеленчукови и компири. Ако сеуште сте заинтересирани за витамин Ц додаток, најдобра форма за земање е синтетичка аскорбинска киселина и презентацијата која лесно можете да ја проголтате, која за некои би можела да биде мешана пудра, а за други , лесна за голтање капсула.

Дали витамин ц додатоците се добри за вас?

Витамин ц додатоци може да биде од корист за луѓето, особено оние со ниско ниво на витамин Ц. Но, храната богата со витамин Ц, преполна со многу други неопходни витамини и минерали, е подобра за вас.

Кој треба да избегнува да зема витамин Ц?

Според NIH, хемохроматозата, состојба каде луѓето имаат опасно високо ниво на железо, може да се влоши со високи внесувања на витамин Ц - што доведува до оштетување на ткивото.


ПРЕВ :Геми Кенди и неговото влијание врз здравјето

СЛЕДНО:Хард Кенди или Мек Гами

Поврзано пребарување